Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Nowe zasady 2012 czy 2013?


Leoncjo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

I jak tu sie nie wk****** na ten kraj....jaka luka w prawie bo nie rozumiem?....w 2013 zmieniają się kategorie wiekowe a do tego czasu jest tak jak było, przeciez to chyba jasne i logiczne....jeśli nei to powinni zrobić nowelizację ustawy, bo oni tez sporo stracą a ten kto chce jeździć i tak będzie jeździł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko :P ci co nie mają jeszcze prawka na moto będą mieli wolną amerykankę , bo " Oznacza to, że przez niecały rok nie będą obowiązywać żadne przepisy pozwalające na uzyskanie prawa jazdy kategorii A."

http://moto.wp.pl/ka...ml?ticaid=1d514

hahaha cytat z w/w strony :)

Buhaha

może wszyscy chętni będą musieli tylko kurs zaliczyć, a prawko dostaną automatycznie....

....i będzie tak zwany Freeride

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się wtrącić do dyskusji MadRata i Brojlera.

Co do tej niepotrzebnej teorii dla posiadających już prawko to ja się częściowo zgadzam.

Częściowo pod warunkiem, że po pierwsze jeżeli robisz prawko to tak czy siak powinieneś przygotować się do egzaminu teoretycznego i wtedy dokładne przestudiowanie testów i zasad ruchu spowoduje, że sam zauważysz u siebie braki i automatycznie się doszkolisz.

Ja robiłem B 20 lat temu i przygotowując się do teoretycznego przeczytałem np. cały katalog znaków, bo okazało się, że chociaż wiem co to zakaz wjazdu to nie wiedziałem że nie dotyczy inwalidów ruchowych, itp. kwiatki, natomiast prawie cała część z sytuacyjkami to dla mnie codzienność w samochodzie i w zasadzie robię ją "dłubiąc ołówkiem w nosie", ale tu również odświeżyłem sobie wiedzę na temat np. pierwszeństwa pojazdów szynowych itp, tak że ZAWSZE warto przestudiować zasady ruchu i kodeks.

Nie ma jednak sensu uważam chodzić na wykłady w miejscu gdzie są łączone wykłady dla A i B, bo nie dowiesz się tam dosłownie niczego, czego już w zasadzie nie wiesz jeżdżąc na codzień po drogach. Inna sprawa w miejscach gdzie UCZY SIĘ PRZYSZŁYCH MOTOCYKLISTÓW, czyli w szkołach które niejako specjalizują się w kursach na kategorię A.

Tam uczą jak jeździć na MOTOCYKLACH i wszystkiego co z tym związane, więc chociaż miałbym wszystkie inne kategorie od 40 lat, to warto wtedy chodzić na teorię. Zresztą, nikt chyba nie ma co do tego wątpliwości.

Inna sprawa rozbieżności pomiędzy tym czego uczą na kursie, a drogową codziennością.

Ja patrzę na to tak:

Mówi się, że prawo jest ślepe. Faktycznie, bo nawet najlepiej napisane przepisy (na pewno nie polskie) nie są w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, życiowych. Dlatego przepisy są konstruowane (przynajmniej teoretycznie) w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo WSZYSTKIM uczestnikom ruchu we wszystkich standardowo spotykanych przypadkach.

Niestety w drogowej codzienności powoduje to wiele sytuacji w których stosowanie się do przepisów jest hmmm.... nieefektywne i podejście na "chłopski rozum" podpowiada inne niż przewidują przepisy rozwiązanie.

Rozważny kierowca (nie "dobry", bo za takich ma się u nas niemal 100%) potrafi przewidzieć rozwój sytuacji na drodze i nagiąć czasem przepisy w bezpieczny sposób z pożytkiem dla WSZYSTKICH uczestników ruchu, nie tylko dla niego samego, przykład: niepisany zwyczaj w Anglii- czerwone światło w wypadku braku ruchu na skrzyżowaniu- szczególnie nocą- jest tylko sugestią, nie jest bezwzględnym nakazem. I tam to działa.

Niestety na polskich drogach gdzie królują CWANIACY bałbym się takiego rozwiązania.

Całe to cwaniactwo jak również ciągłe "wojny" między kierowcami motocykli i samochodów, osobówek i TIRów itp., wynikają z jednej kardynalnej przyczyny. Dennego systemu szkolenia teoretycznego (bo z praktycznym bywa lepiej), nawet w tych "zaangażowanych" szkołach nikt nie uczy, jak to jest być kierowcą innego pojazdu jak jego własny, potem kierowca motocykla wścieka się, że wymuszają osobówki pierwszeństwo, a sami pędzą 150 drogą przez las, gdzie faktycznie nie widać ich z 300-400m, bo plamy słoneczne przenikające gałęzie skutecznie ich maskują niczym predatora z tego filmu. Kierowcy osobówek wkurzają się na konwoje TIRów których nie da się wyprzedzić, ale nie pomyślą, że wpychając się na chama tuż przed TIRem i hamując gwałtownie ważącym około tony samochodzikiem, zmuszają 25tonowe monstrum za swoimi plecami do tego samego i nawet jeżeli TIR nie zrobi im z dupy garażu to może stracić ładunek, który uszkodzi się podczas gwałtownego hamowania (a za ładunek finansowo często odpowiadają teraz sami kierowcy ciężarówek, stąd te kwiatki z ich szkoleń pt. masz sytuację awaryjną wal w osobówkę). Wzajemne niezrozumienie specyfiki prowadzenia pojazdów innych użytkowników drogi o którym powinny uczyć kursy przygotowawcze, powoduje narastające pretensje, a w efekcie chamstwo na drogach.

Łatwo np. praktycznie kierowcom osobówek zasymulować hamowanie TIRem, a za pomocą odpowiednio ustawionych hamulców i znajomego pingponga na oponce na przedniej masce symulującego ładunek.

Można by też przewieźć w charakterze plecaczka, każdego kierowcę 4 kółek, pokazując jakie przyspieszenie ma motocykl w porównaniu do samochodu i jak przerażające jest czasem awaryjne hamowanie, bo symulowanie szlifowania (choć na pewno bardzo przekonywujące) trudno by było wykonać bez opracowania specjalistycznego symulatora.

Kurde 2 post i znowu niezły elaboracik mi wyszedł :)

A tak podsumowując temat zamieszania w przepisach związanych ze zdawaniem na kat. A, to zacytuję bardzo dosadny ale i trafny komentarz z innego forum, nic dodać nic ująć:

post-199165-0-13475300-1320397244_thumb.

post-199165-0-13475300-1320397244_thumb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzesz ^&%*$^%(&$^ jasna &*((*^&. Czy w tym kraju da się zrobić coś normalnie? Od tylu lat czekam na to prawko, a tu te nieroby z wiejskiej odpie**** coś takiego, wybaczcie za słowa, ale moja frustracja nie zna granic. Ja się chyba wyniosę z tego kraju, bo tu nie da się nic zrobić normalnie. -.-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie płaczcie, ciągłość będzie. Już nad nowelą pracują, na Wiejską trafi, gdy tylko sejm ruszy. I wsio w temacie. Jak to mówił Ibisz, kobiety lubią dzielić włos na czworo ;)

Dokładnie tak - wszędzie już o tym trąbią i ma to być jedno z pierwszych zadań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.