Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Czy istnieje konflikt między Motocyklistami ?


PiotreQ

Rekomendowane odpowiedzi

Intryguje mnie jeszcze jeden wątek... gdy byłem na exam kat A gadałem z ludźmi czy są na FŚM odpowiadali, że oni są Zagłębia a nie ze Śląska

więc drążąc temat pytałem kolejnych motocyklistów z SBE, SO, DG, i to samo tu jest zagłębie a tam jest śląsk ... i czy nie mamy do czynienia z kolejnym przykładem KONFLIKTU ? ( miejsce exam WORD DG )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Nie nazywałbym tego KONFLIKTEM. Poprostu ludzie z tamtych okolic postrzegają to inaczej (na swój sposó:lol: a my też inaczej (po swojemu). Popatrz na mapę i zauważysz, że różnic praktycznie żadnych. Miasto za miastem nawet bez wyraźnych granic. Tylko te na mapie. A jednak postrzeganie społeczne i identyfikacja jest inna. Tak zawsze było, jest i będzie. Pomimo tego taka odmienność/różnorodność w jedności zawsze ubogaca.

ps. pomijam tutaj fakt, iż historycznie określenie Zagłębie, "wytworzyło się" dopiero w XX wieku i dopiero po II wojnie światowej zaczęło mentalnie funkcjonować. A region ten identyfikowany był różnie. Raz do małopolski, a raz do śląska. Miał nawet swój "incydent" świętokrzyski

No ale . . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nazywałbym tego KONFLIKTEM. Poprostu ludzie z tamtych okolic postrzegają to inaczej (na swój sposóB) a my też inaczej (po swojemu). Popatrz na mapę i zauważysz, że różnic praktycznie żadnych. Miasto za miastem nawet bez wyraźnych granic. Tylko te na mapie. A jednak postrzeganie społeczne i identyfikacja jest inna. Tak zawsze było, jest i będzie. Pomimo tego taka odmienność/różnorodność w jedności zawsze ubogaca.

ps. pomijam tutaj fakt, iż historycznie określenie Zagłębie, "wytworzyło się" dopiero w XX wieku i dopiero po II wojnie światowej zaczęło mentalnie funkcjonować. A region ten identyfikowany był różnie. Raz do małopolski, a raz do śląska. Miał nawet swój "incydent" świętokrzyski

No ale . . .

Poczytaj trochę historii tego regionu a potem napisz.

W 1848 roku oddano do użytku stację kolejową GRANICA w Zagłębiu Dąbrowskim na linii Warszawa-Wiedeń itd.

Resztę opowiem Ci przy ognisku na zlocie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj trochę historii tego regionu a potem napisz.

W 1848 roku oddano do użytku stację kolejową GRANICA w Zagłębiu Dąbrowskim na linii Warszawa-Wiedeń itd.

Resztę opowiem Ci przy ognisku na zlocie B)

Słuchaj że,no i w ogóle :D . Zapraszam do lektury historycznej w poważnym wydaniu. Komiksy odstaw.

A w woli wyjaśnienia. Zagłębie Dąbrowski to regionalne okeślenie regionu DĄBROWSKIEGO (pomimo licznego faktu identyfikacji ogółu z tą nazwą) a nie całości w rozumieniu współczesnym (Bo o tym jest pisane) Dąbrowa to nazwa własna, która w niezmienionej formie funkcjonowała do początku XX wieku w. Człon GÓRNICZA dodany zostaje w 1916 (kroniki podają nawet 1917) roku. Zaś ZAGŁĘBIE, jako obecnie postrzegana całość to efekt XX wieku po przejściu społecznym z "mentalności" ZAGŁĘBIA DĄBROWSKIEGO na ZAGŁĘBIE (główny powód był banalnie prosty. Zagłębie to aglomeracja kilku skupisk miejskich)

ps. Austriackie Archiwa Cesarskie lat 1799 - 1840 i 1844(marzec) - 1917 służą wyjaśnieniem. Niemiecki Raporty Wojsk Cesarskich (ich resztki) w Berlinie również. Narazie: PAŁA Z HISTORI OD ZAWOD.HISTORYKA :lol:

ps. ale nie o takich pierdołach tu się pisze, temat jest inny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cider30 Właśnie o takich rzeczach się pisze mam wrażenie, że te różnice zagłębie vs. śląsk mają swoje źródło w dyscyplinach sportowych (głównie "FIFA") jakby się tak zastanowić to cóż innego Nas różni ludzie nie świadomie są uprzedzeni do sąsiedniego regionu a jak zapytać jednego z drugim pojęcia nie mają dlaczego.

Wtrąciłem ten temat bo wielu forumowiczów mówi o jedności, braciach, zgodzie... nie oszukujmy się to jest pobożne życzenie każdego z nas mnóstwo tu frajerów psujących dobrą atmosferę na forum. Bo podejrzewam, że jakby tak jeden z drugim zjawili się na zlocie (konkretnym) i snuli takie żale to grupa by ich ustawiła.

Cieszę się, że jest z kim poważnie wymienić zdanie. I to jeszcze w taki naukowy i klarowny sposób jak Chłopaki powyżej :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

PiotreQ jak zaczelam śledzić ten temat , to moje pierwsze skojazenie bylo z Spockiem ,lub Data ze Star Trek :D:)

W kazdym badz razie podstaw racjonalnych do tej niecheci raczej nie ma ..

Hmmm.. Jak kiedys dawno temu zaczynalam swoja przygode z pierwszym skuterem, taka bylam tym strasznie przejeta to pytalam starszego kolege czego mam sie na drodze wystrzegac to powiedzial ze oprocz dziadkow w samochodach z czarnymi tablicami,przedstawicieli handlowych , samochodow z SBE z tylu... :D

Ja osobiscie konflikt Ślask kontra Zaglebie traktuje tylko i wylacznie w kategoriach dowcipu "uwaga wjeżdżamy do sosnowca ,paszporty prosze przygotowac do kontroli" albo "łe jakie dziurawe drogi maja za granica"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam panie dzieju kocham wszystkich i wszyscy mnie kochają. Dużo się po Kraju szlajałem pomieszkując po kilka lat tu i tam.

Jako że mam talenta językowe (między wieloma innymi rzecz jasna :D ) szybko łapałem gwarę lokalną, co budziło zwykle podziw i szacun tubylców.

Nie uważam się za lepszego od Pyry, Śledzia czy innego gorola, bo i u nas i u nich zdarzają się ciule w ludzkiej skórze.

Nie mam ciśnienia na swoją Śląskość ale jak wybierałem tablicę indywidualną, to nie chciałem S0 MONGO i tak dla .... spokojności zadowoliłem się S1 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.