Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Foto Śląskich Motoartystów


.:BadMan:.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wtrącę... od kiedy to obiektyw odpowiada za szum na zdjęciu? Zaś jak chodzi o powyższe psie foty to mi akurat on nie przeszkadza, powiem nawet że jest in plus dla tych zdjęć (które same w sobie są świetne) :)

Nie wiem czy odpowiada.Tak sobie gdybałem po prostu, ale skoro się wtrąciłeś to możesz wyjaśnić koleżance gdzie szukać przyczyny ;)

 

 

Tło zmękczone, jednak co za tym poszło kolor psa jest nie do przyjęcia ;) Był czarny podpalany jest prawie błękitny podpalany ,a FCI nie uznaje tego koloru :D

Widzisz bardzo dobrze się stało ponieważ Twoja modyfikacja tego zdjęcia dała bardzo czytelny obraz tego czego każde z nas osobno szuka w fotografii. Patrzymy zupełnie inaczej i z zupełnie innych perspektyw.

Nie odżegnuje mnie to jednak od przyswojenia kolejnej porcji wiedzy ,więc przy nastepnych zdjęciach uwagi nadal będą mile widziane.

Skupiłem się na samym tle :)

Nad psem można by pewnie jeszcze popracować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie odpowiada? Pytam poważnie.

Powyższe wnioski wyciągnęłam po tym jak Wicher nadał mi temat. Jako ,że znajoma ma ten sam obiektyw ,a inne body zapytałam o owe zaszumienia i u niej również się pojawiają. Stąd mój wniosek odnośnie obiektywu - mylny?

Obiektyw nie ma nic do tego, naprawdę :) Szum "produkuje" matryca (im wyższe ISO tym szum większy), a potęgować go może wyostrzanie zdjęcia. Poza tym, szum widać na całym zdjęciu, natomiast na wielu Twoich zdjęciach jest inny problem, za duża kompresja - wychodzi pikseloza. Doskonale to widać na fotce qq0h.JPG - wewnątrz naklejki "VFR" czy jeszcze lepiej na or04.jpg - zdjęcie szczekającego owczarka albo r5j6.jpg - trzepiący się mały czarny - w tle to nie szum tylko pikseloza spowodowana nadmierną kompresją. Nie chcę tu robić wykładu ani wychodzić na mądralę, ale kompresja jpeg-ów tak działa, że usuwa informacje z podobnych do siebie obszarów, najbardziej to widać na przejściach z jednolitego obszaru na kontrastowy obiekt (wspomniana naklejka VFR) albo w obszarach nieostrości, które zawierają mało szczegółów (np. tło). Im mniej ma ważyć zdjęcie tym większa musi być utrata informacji, jeśli jest za duża, to wychodzą piksele.

Natomiast foto biegnących psów vetg.jpg - tam na moje oko jest ok, widać delikatny szum w tle, który akurat mi nie przeszkadza, to nie glamour że musi być gładkie jak pupa niemowlęcia ;)

 

Zaś uslc.jpg całe jest "pokryte" regularnymi artefaktami - 180kb przy tych wymiarach zdjęcia to jak widać za mało (algorytm użyty do kompresji też ma znaczenie), w porównaniu do vetg.jpg - 237kb to niebo a ziemia.

 

Widzę że używasz jakiegoś programu Picmonkey, może to coś tworzy takie artefakty. Polecam Paint.NET - bardzo fajny darmowy program do podstawowej obróbki zdjęć, coś a la Paint tyle że bardziej rozbudowany.

 

 

Jadę na auto i się tego nie wstydzę ;)

Tym mnie zszokowałaś, widać D60 ma całkiem niezłą automatykę :P Tak serio to nie ma znaczenia jak focisz, ważne że Tobie jest wygodnie, a po zdjęciach stwierdzam że masz do tego oko.

 

Moja rada na przyszłość, stosuj mniejszą kompresję przy zmniejszaniu zdjęć ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się odbiję po wydatkach na moto, to prawdopodobnie w zimę jakąś lustrzankę bym może kupił. Coś polecacie? Niezbyt drogiego (tak do 1300zl max) na początek, ale w miarę rozwojowe, żeby nie było zamkniętą drogą?

Powiedzialbym Nikon D3000 + 18-55 VR Kit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw nie ma nic do tego, naprawdę :) Szum "produkuje" matryca (im wyższe ISO tym szum większy), a potęgować go może wyostrzanie zdjęcia. Poza tym, szum widać na całym zdjęciu, natomiast na wielu Twoich zdjęciach jest inny problem, za duża kompresja - wychodzi pikseloza. Doskonale to widać na fotce qq0h.JPG - wewnątrz naklejki "VFR" czy jeszcze lepiej na or04.jpg - zdjęcie szczekającego owczarka albo r5j6.jpg - trzepiący się mały czarny - w tle to nie szum tylko pikseloza spowodowana nadmierną kompresją. Nie chcę tu robić wykładu ani wychodzić na mądralę, ale kompresja jpeg-ów tak działa, że usuwa informacje z podobnych do siebie obszarów, najbardziej to widać na przejściach z jednolitego obszaru na kontrastowy obiekt (wspomniana naklejka VFR) albo w obszarach nieostrości, które zawierają mało szczegółów (np. tło). Im mniej ma ważyć zdjęcie tym większa musi być utrata informacji, jeśli jest za duża, to wychodzą piksele.

Natomiast foto biegnących psów vetg.jpg - tam na moje oko jest ok, widać delikatny szum w tle, który akurat mi nie przeszkadza, to nie glamour że musi być gładkie jak pupa niemowlęcia ;)

 

Zaś uslc.jpg całe jest "pokryte" regularnymi artefaktami - 180kb przy tych wymiarach zdjęcia to jak widać za mało (algorytm użyty do kompresji też ma znaczenie), w porównaniu do vetg.jpg - 237kb to niebo a ziemia.

 

Widzę że używasz jakiegoś programu Picmonkey, może to coś tworzy takie artefakty. Polecam Paint.NET - bardzo fajny darmowy program do podstawowej obróbki zdjęć, coś a la Paint tyle że bardziej rozbudowany.

 

 

Tym mnie zszokowałaś, widać D60 ma całkiem niezłą automatykę :P Tak serio to nie ma znaczenia jak focisz, ważne że Tobie jest wygodnie, a po zdjęciach stwierdzam że masz do tego oko.

 

Moja rada na przyszłość, stosuj mniejszą kompresję przy zmniejszaniu zdjęć ;)

 

Pozdrawiam

 

Nic dodać nic ująć może porócz tego, że również za rozmyte tło odpowiada układ i konstrukcja przesłony - i jest to tzw bokeh  i każdy typ obiektywu robi to inaczej. Nie przeglądałem Exifa zdjęć ale jeśli Czara robi to na automatyce oznaczać to może, że aparat podnosi ISO aby poprawnie naswietlać zdjęcie. Ja tego typu foty pstrykałbym na trybie "S" - jest to tryb półautomatyczny - czyli wybieramy jedynie czas otwarcia migawki a aparat dobiera nam wartość przysłony (f) - czym krótszy tym lepszy dla takich zdjęć żeby je zatrzymać w ruchu no i oczywiście podstawą jest robienie w formacie RAW (NEF) co niestety w przypadku starszych konstrukcji powoduje zmniejszenie ilości klatek/s.

tyle teorii  :D tak jak kolega wyżej wspomniał masz oko i lubie oglądać Twoje zdjęcia a jak już wyjdziesz z trybu automatyki bedą one jeszcze lepsze :)

Poszukiwacz 500 - nikt z nas nie uzna Cię za wymądzającego się ten temat do tego służy - oprócz pokazywania zdjęć również możemy je omawiać i wymianiać spostrzeżenia - jednak wolałbym aby nie były to uwagi w stylu digartu ;)

 

pozdawaim Wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie jestem użytkownikiem digartu, więc nie wiem co tam się dzieje :P

 

To jak już przy zdjęciach jesteśmy, to też coś swojego wrzucę, żeby nie było ze tylko teoretyk jestem ;) Kilka kadrów z Dni NATO w Ostrawie, ale 2012:

 

Lockheed C-130 Herkules

e7ci.jpg

 

Red Arrows 1

e73l.jpg

 

Red Arrows 2

6uxe.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.