Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Nowe prawo ? Co i jak ? (Pomocy)


Bartek_CZ125

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,Poszukuję na różnych forach odpowiedzi na moje pytanie ale nigdzie nie mogę znaleźć... Zacznę tak, od początku roku 2011 ogłoszono informacje o zmianie w prawie jazdy, mnie interesuje prawo na motocykle. Zatem kategoria A od 24 lat. Jednak jeśli wcześniej uzyskaliśmy Prawko A1 od 16 lat lub A2 od lat 18 to A możemy mieć od 20 roku życia. Ale znalazłem na jednym z forum taką wypowiedź:) "Także za rok wejdą w życie rzeczy opisane w artykułach z punktu 1) jednak są one praktycznie nieznaczace dla nas (mówię tutaj o tych którym ustawa zagrażała uzyskaniu wymarzonej kat. A ; mowa w tych artykułach o kursach reedukacyjnych czy jak one się tam nazywały..-to tylko może mieć jakies znaczenie, jednak whcodzi dopiero od stycznia 2013 ) reszta w większości o pracy starostwa związanej z prawem jazdy itp. Istotne dla "Nas" są artykuły z punktu 2) które regulują otrzymywanie prawa jazdy wg nowych kategorii . Jednak jak widizmy wchodzą w życie z dniem 19 stycznia 2013 r. Swoją drogą niesamowicie się dziś rano wku***łem czytając ta informację bo pod koniec tego sezonu się zapisałem na kurs A, jednak wszystko zaczne od nowego sezonu z racji, że w grudniu mam dopiero 18 lat to nie było sensu zaczynać teraz kursu i wyjeździć 2 godzin.. czysty idiotyzm , dlatego obawiałem się, że pewnie moje A legło w gruzach. Jednak po przeanalizowaniu tej ustawy wynika jasno, że to co dla nas istotne będzie miało miejsce w 2013 r. (no.. chyba, że nasi geniusze wpadną na kolejny jakże ambitny pomysł) "tu art. nr139.http://i51.tinypic.com/2rr5bi0.jpgMoje pytanie mianowicie jest takie: Czy zapisanie się teraz na A1 się opłaci ? Bo miałem już wcześniej w planach. Jednak teraz ogłoszono te zmiany i nie wiem czego się spodziewać. Mam skończone 16 lat za 2 lata będzie 18 (2012r) i tu pojawia się moja niewiedza, Czy te przepisy już obowiązują i muszę zrobić później A2 i dopiero A w wieku 20 lat ? czy normalnie od 18 ?Proszę o pomoc i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Art. 6.

1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

......

3) kategorii A2:

a) motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy

własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w

wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność

mocy tego motocykla,

:) motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,

c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

Art. 8.

1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:

......

4) 20 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A, jeżeli osoba co

najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2;

7) 24 lata – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii:

a) A – jeżeli osoba nie posiadała co najmniej przez 2 lata prawa jazdy kategorii A2,

TO WCHODZI OD 19.styczeń 2013 i dotycza wydawania Prawa Jazdy

Wszystkie osoby , które zdają egzamin na A w 2012 roku dostana A ( chyba ,że jeszcze coś wymyślą)

Nie ma jeszcze rozporządzenia do tej ustawy w sprawie szkolenia , a tam może być zapis o możliwości rozpoczęcia szkolenia.

Więc: jeżeli masz 18-tkę w grudniu 2011 to się na kat A załapiesz.

jeżeli masz 18-tkę w grudniu 2012 to się na kat A nie załapiesz. pisze tak bo nie wiem kiedy w końcu skończysz 18?

PS zapisałeś się na A czy na A1

Pozdro dla wszystkich OSK KEWEX s.c. Piekary Śl. 602 526 481

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musisz się zapisać w Maju 2012 , bo możesz 3-miesiące przed 18 rozpocząć kurs i egzamin np w sierpniu po urodzinach :))

Musisz śledzić temat bo może wyjść jeszcze rozporządzenie co do szkolenia i może się coś zmienić

A1 warto by zrobić w tym roku i wtedy w 2012 masz na kat A tylko kurs skrócony -tylko 10 godzin praktyki- więc szybciej się to zrobi,

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszty zależą od ośrodka szkolenia

Wiem , że w niektórych nie mówią osobom robiącym A które mają już A1 , że nie muszą robić całego kursu podstawowego

u mnie na dzień dzisiejszy wygląda to tak :

16-to latek robi A1 ,płaci za cały kurs (teoria i praktyka ) 950 zł

za dwa lata przychodzi i robi skrócony kurs o teorię i 50% praktyki czyli tylko 10h za co płaci 500 zł

pełny kurs u mnie kosztuje na kat A 1000 zł , czyli razem A1 i A to koszt 1450 zł

i tak ,też to jest opisane w przepisach o szkoleniu.

OSK KEWEX s.c. Piekary Śl. 602 526 481

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Na Mototarget.pl jest taka informacja (z grudnia zeszłego roku), a że jej tu nie znalazłem więc przytaczam.

Kolejne utrudnienie dla motocyklistów

Polski rząd opracował już jeden projekt, który znacznie utrudni zdobycie prawa jazdy kategorii A.

Dla polityków to za mało, więc postanowili jeszcze wyciągnąć trochę pieniędzy od przyszłych motocyklistów.

Od 2012 roku osoba, która chce wyrobić sobie prawo jazdy pozwalające na poruszanie się motocyklem w ruchu drogowym będzie musiała mieć ukończone 24 lata.

Już samo to znacznie zniweluje ilość osób chcących legalnie jeździć jednośladem. Jakby tego było mało, rząd postanowił jeszcze wyciągnąć kolejne pieniądze z portfela Polaka.

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność motocykli w naszym kraju, jest to nienajlepsze posunięcie.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, prawa jazdy kategorii B, C, D i E mogą być zwolnione z podatku VAT, bowiem są one bardzo często używane i traktowane jako forma kształcenia zawodowego.

Tylko dlatego, że kategoria A prawie w ogóle nie jest wymagana przez pracodawców, będzie trzeba wydać więcej pieniędzy na jej wyrobienie.

Od pierwszego stycznia 2011 roku, kategorie A, A1 i A2 zostaną obciążone podatkiem VAT w wysokości 23 procent.

Idąc tą drogą doczekamy się czasów, w których prawo do poruszania się motocyklem będzie miała nieliczna grupa entuzjastów.

Źródło: Mototarget.pl

To jest totalnie chore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma obaw - cena się nie zmieni - by "obwVatować" kat A CZY A1 OSK musiało by przy cenie za kurs 1000 zł przeszkolić w roku kalendarzowym 150 osób na te kategorie.Reszta jest zwolniona czyli B C E D

Vat obowiązuje po przekroczeniu 150 tys zł obrotu :)

A jak będą jeszcze jakieś problemy to się otworzy OSK tylko na A i A1 czy A2

Swoja droga żyjemy w chorym kraju :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

I jeśli to wchodzi od 2013 roku to czy się załapię na A od 18 lat. :)

z Góry Dzięki.

18 lat będziesz miał w marcu 2013 , więc na kurs możesz zapisać się w grudniu 2012 - raczej egzaminu do stycznia`2013 nie zdasz :) egzamin możesz mieć po ukończeniu 18 lat

Więc jesteś skazany na A2 ;)

teraz możesz robić tylko A1 nic to oczywiście nie zmienia , jeżeli chodzi ci o uzyskanie A2 i potem A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeśli to wchodzi od 2013 roku to czy się załapię na A od 18 lat. :)

z Góry Dzięki.

18 lat będziesz miał w marcu 2013 , więc na kurs możesz zapisać się w grudniu 2012 - raczej egzaminu do stycznia`2013 nie zdasz :)

Więc jesteś skazany na A2 ;)

teraz możesz robić tylko A1 nic to oczywiście nie zmienia , jeżeli chodzi ci o uzyskanie A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.