Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Skandynawia 2009


brzuchu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

No chłopaki! Świetny pomysł! Ja przeżywałem to w zeszłym roku. Nadal jestem pod sporym wrażeniem. Na pewno jeszcze nie raz tam pojadę.Jak byście mieli ochotę, to pod poniższym linkiem jest parę fotek z naszej wyprawy:http://picasaweb.google.com/MaciekPakulaRB...feat=directlinkPowodzenia,Maciek
Jakie mniej więcej były koszta Twojej wyprawy ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie mniej więcej były koszta Twojej wyprawy ??
Podróż trwała 3 tygodnie. Łączne koszty to 6,5 tys. PLN. W tym napoje :-) , które nie są w Skandynawii tanie. Lepiej odpowiednio się zaopatrzyć na promie lub jeszcze w kraju. A na prawdę się przydają. Jak zimno i po deszczu do warto sobie jakiegoś drina strzelić. Na miejscu kupno "napojów" graniczy z cudem. W całej Skandynawii mają zaledwie 300 takich sklepów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli koszta mniej więcej takie jak sobie wyliczyłem ;)Alkohole drogie, ryby drogie, ale fajki to jest kosmos Palaczom radzę zabrać większy zapas ;)Mogę dodać jeszcze od siebie, że w większych miastach warto robić zakupy w takich marketach jak Rema 1000 lub Rimmi. Lidl też jest tam tani ;)Dla lubiących kawę w podróży polecam wykupienie bonu na stacji Statoil, dzieki któremu na każdej stacji tej sieci możemy cieszyć się dobrą kawką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, że wszystkich ciągnie w tamte strony Ja też się wybieram do Szwecji i Norwegii pod koniec lipca, ale raczej okolice Skanii w Szwecji i Oslo w NO... Nordkapp zostawię sobie na następny rok
ja wylatuje do skandynawi 24.07 więc jak coś to polskę kawałek szwecji można razem przebypozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poradzciejakie waluty trzeba zabierać jak sie będzię jechało szwecja i norwegiadolarki, eur, ile zmienic kasy na walute???
Jak Ci ma ktoś doradzić ile kasy wymienić? Wszystko zależy co chcesz kupować i ile. W 2000 roku ja miałem obliczone wg aktualnych cen paliwa + dodatkowo na inne opłaty + jedzenie i tyle. Wymieniłem na korony szwedzkie i norweskie bo te 300 km Finlandii przejechaliśmy z biegu ( jedynie postój nad arktycznym jeziorem Inarii). Dodatkowym zabezpieczeniem była karta płatnicza Visa ,tak gdyby na coś zabrakło. Skorzystałem z tego na stacji paliw w Danii. Miałem tez wymienione na paliwo w Niemczech bo wracaliśmy ze Skandynawii przez Danię i Niemcy właśnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chciałem żeby kto mi pisał ile kasy mam zabrać tylko mniej więcej jak podzielić ją pomiędzy norwegią a szwecją / np w procentach 70% nok i 30% szwedz/ - tylko o to mi chodziło
No ja właśnie tak robiłem.Obliczyłem ile kilometrów zrobię w danym kraju i ile spędzę tam dni i wyszła mi pewna suma. W Norwegii wydasz zapewne więcej niż w Szwecji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakim promem do skandynawi i za ile?
Masz do wyboru. Ja wybrałem prom z Gdańska do Nynashamm ( pod sztokholmem ),aktualnie [1060 SEK(455 PLN) cena za motocykl + kierowca w jedną stronę], głownie dlatego że można było strzelić parę piwek na pokładzie ( ten prom płynie 19 godzin ) i nacieszyć się z uroków rejsu. Druga sprawa jest taka,że różnica w cenie za prom do Nynashamm a prom do Ystad nie jest aż tak wielka a oszczędzasz na paliwie gdyż jak wspomniałem lądujesz już pod samym Sztokholmem.To wszystko oczywiście jeżeli trasę na północ chcecie rozpocząć właśnie wybrzeżem Szwecji. Nasza trasa była uważam optymalna i taką polecam. Ze Sztokholmu drogą E4 aż do granicy z Finlandią ,później dalej E75 przez Rovaniemi w kierunku jeziora Inari .Nocleg w namiotach na brzegu krystalicznego jeziora arktycznego Inarijarvi to coś pięknego ;) Następnie do granicy z Norwegią trasą E6 przez Lakselv -Porsanger i wpadacie na droge E69 która prowadzi Was wprost na Nord Capp. Wracając z Nord cappu cały czas trasą E6 można dojechać aż do samego Oslo. Moim zdaniem najładniejsza część wyprawy. Cała trasa wiedzie wśród norweskich fiordów w tym takie atrakcje jak trasa Trolli. Później kierowaliśmy się przez Szwecję do Danii ( dwa mosty ) i prosto do Niemiec ,po czym autobaną na wrocław i do domu... Ech ja to muszę powtórzyć jak najszybciej:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Dragstar za poradyco do traski to jedno małe odstępstwo będę robił jadę na gamvick i z tamtąd promem do nordkapp , nie powtarzam tej samej trasy na przylądek.Ale dokładnie mam taki sam plan co do mikołaja i inarii jeziora.masz jakieś doświadczenia z firmami które mają promy, czytałem że niektóre nie mają pasów do mocowania moto ps jak bedziesz kiedyś jeżdżil po okolicy to musimy się spotkać może jakaś traska i więcej pogadamy ?jak maś jeszcze jakieś rady pisz pozdr brzuchu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą trasą do Gamvik to w sumie nawet lepszy pomysł. Ale wjazd na Nord Capp droga też ma swoje plusy. Wyjeżdżając z 9 kilometrowego nordkapentunel ma się wrażenie jakby dotarło się do innego świata. Bez drzew ,krzewów a nawet trawy ,dookoła tylko skaly i lód :)Ja następnym razem jak pojadę to chce jeszcze zaliczyć pobliski półwysep Varanger i dotrzeć do Vardo by trochę tam powędkować ;) Co do promów to ten z gdańska miał specjalne liny do przypięcia motocykli. Co ciekawe motocykle wpuszczali na prom na samym początku po za kolejnością i ustawiali je z samego przodu. Nie tylko wjechaliśmy na pokład bez kolejki ( długiej ) , ale tez jako pierwsi zjechaliśmy na ląd. Same przywileje:) w norwegi 2 razy przeprawialiśmy się promem przez fiordy ale tam liny nie były potrzebne bo nic nie buja Nic więcej niestety nie wiem. Jak się uda spotkać to pogadamy. Ja mam takie ciche marzenie ,żeby w przyszłym roku znów zaliczyć Skandynawię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja wlasnie wróciłam z 2 tyg wypadu do skandynawii i jedno wam powiem: 2 tyg to za mało, dlatego coś mi się zdaje, że tam jeszcze wrócę :-)Co do promu przez Bałtyk: Gdynia->Karlskrona linią Stena Line - moto wpuszczane jako pierwsze, obsługa promu przypina pasami i jest git, można iść na piwo (albo spać, bo prom płynie całą noc).Ystad->Świnoujście linią Unity Line - obsługa strasznie dziwna, niby mają pasy, wiedzą jak, ale każą ci samemu przypiąć "bo jak się przewroci, to żeby nie było na nas". W końcu sami sobie zapieliśmy motorki ichnimi pasami i poszliśmy na piwo Warto dobrze zapiąć sprzęty, bo może bujać.Warto też dopłacić za miejsce do spania w kabinie, bo inaczej można wylądować śpiąc na waleta w korytarzu, średnio to wygodne no i ciężko potem tak niewyspanym jechać.Płynąc promem DO Szwecji radzę nie przesadzać z , bo w Karlskronie zaraz za zjazdem z promu stoi policja i każe wszystkim kierowcom dmuchać w alkomat. Promy przez fjordy płyną jak po stole, tam nie ma fal jak na morzu, a przeprawa trwa jakieś 10-20 min, wiec wystarczy boczna stopka Tyle na świeżo (dziś wróciłam, jeszcze mi szumi w uszach i nogi się trzęsą;)) jeśli chcecie się czegoś dowiedzieć to pytajcie, może jeszcze jakoś pomogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zobaczyc kierag, preikestolen, geiranger, rozbic sie na polu w lysebotn, poszukac najwiekszych wodospadow, zobaczyc lodowiec Nigardsbreen (chyba tak to bylo...), zobaczyc rybki na koncu lofotow i wybierac te najbardziej pokrecone gorskie drogi zamiast drog glownych. Wg mnie jak nie masz wielkiego cisnienia na Nordkapp to nie jedz, trzeba zrobic kupe km a nic nadzwyczajnego tam nie ma (zaplacisz 2x70kr za droge i 215kr za wjazd na sam nordkapp), a Finlandia wg mnie jest nudna jak flaki z olejem - drogi proste jak drut, wiele z nich nie widac, trzeba uwijac sie z jedzeniem i rozbijaniem namiotu bo owady atakuja z powietrza, tylko renifery ladniejsze niz w Norwegii . A mikolaj to chce 35ojro za fote i wcale nie jest taki fajny i ma sztuczna brode! . Generalnie skupilbym sie na poludniu norwegii i unikal zakupow na stacjach benzynowych (cola czy woda mineralna 15zl). Wez karte i kase na 2 tankowania. Paliwo kosztuje teraz miedzy 12 a 13,5 NOK.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.