Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Weekend Pl-sk


Lukasz1221

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !Na następny weekend planuję wypad do Zakopanego przez Beskid Żywiecki, przez Korbielów i przez Słowację wyjazd na drodze do Morskiego Oka i wyjazd na Bukowinę Tatrzańską. Polski się nie boje, ale obawiam się Słowacji (troche tam jest do przejechania). Drogi szybkiego ruchu będą omijał, jazda tylko normalnym drogami. Ale jak tam z postojami itp. ? Martwie się, żeby nie stanąć gdzieś , aby zrobić zdjęcie a tu policja...Czy za przejazd są tam jakieś opłaty, itp. ? Czy macie jakieś wskazówki, podpowiedzi ?Pozdrawiam,Łukasz1221

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm ze względu chwalenia Słowacji właśnie ze względu na drogi postanowiłem planować drogę Właśnie przez SK. Nie będzie ona taka jak miała być, ale będzie 60 km przez Słowację. Z Kobielowa do Chochołowa właśnie przez Słowację. Jak będzie - zobaczymy - przyjade to zdam relację pewnie na forum Dzięki Robin za dobre wskazówki ;)SzerokościŁukasz1221P.S.Mam jeszcze pytanie: Co powinienem mieć ze sobą ? Apteczka, żarówki zapasaowe, bezpieczniki zapasowe i inne rzeczy, która wymagane są dla samochodów muszę mieć ? Jak z kamizelką ? Czy muszę ją w ogóle mieć ? Ewentualnie na sobie czy w kufrze ? Aaa i pytanie : nie jestem pełnoletni (mam 16 lat), posiadam ważny paszport do 2012 r, więc nie ma żadnego problemu z przekroczeniem granicy i przebywaniem tam bez opiekuna dorosłego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Słowacji nie ma opłat za autostrady i drogi ekspresowe, a co do zakazów to jest tak jak u Nas tak więc bez obaw.
Opłaty na Słowacji są i dotyczą wszystkich pojazdów mechanicznych!http://abc.onet.pl/2029,1064804,,slowacja,kontent.htmlGranicę powinieneś przekroczysz bez problemu, niestety nie jako kierowca. Mając kat. A1, żeby móc kierować na Słowacji musisz mieć ukończone 18 lat, mając kartę motorowerową - na Słowacji jest ona w ogóle nie ważna. Wszystkie informacje znalezione w googlach, wystarczy poszukać. ;)Przyczepności - a Polska też jest piękna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Czechach i na Słowacji nie trzeba mieć winiety na moto, trzeba mieć na Słowenii.http://czechy.geozeta.pl/wizyhttp://www.makarska-riwiera.pl/oplaty_tranzyt.htmCytat:" Czeská RepublikaWinieta autostradowa na cały rok kosztuje 1000,-Kč, miesięczna 330,-Kč, a tygodniowa 220,-Kč. Pojazdy o masie ponad 3,5 tony musza posiadać roczną nalepkę o wartości 8.000,-Kč, miesięczną za 2000,-Kč lub tygodniową za 750,-Kč. Ważność rocznej winiety autostradowej wynosi wciąż 14 miesięcy, czyli od 1. grudnia 2008 roku do 31. stycznia 2010 roku.Czeskie ministerstwo transportu oczekuje co najmniej 2,5 mld koron, które powinny wpłynąć do kasy państwowej ze sprzedaży tych winiet autostradowych. W minionym roku była to kwota 2,8 mld koron.Za brak stosownej nalepki miejscowa policja może ukarać mandatem karnym w wysokości do 5000,- Kč.Oczekuje się, iż w połowie 2009 roku pojawią się także w sprzedaży winiety elektroniczne.AustriaRoczna opłata za winietę autostradową w Austrii wynosi 73,80 Euro, dwumiesięczna za 22,20 Euro, a dziesięciodniowa 7,70 Euro. Obowiązek wykupienia takiej winiety dotyczy także motocyklistów, którzy odpowiednio muszą zapłacić: 29,50 Euro (1 rok), 11,10 Euro (2 miesiące) lub 4,40 Euro (10 dni).Okres ważności jest identyczny jak w Czeskiej republice.SzwajcariaW Szwajcarii obowiązkowo należy wykupić roczną winietę autostradową za 40 SFR, czyli 27,50 Euro. Jej ważność kończy się 31. stycznia 2010 roku.SłowacjaZakup rocznej winiety autostradowej w Słowacji, to wydatek 36,51 Euro. Miesięczna kosztuje 9,96 Euro, a tygodniowa 4,98 Euro. Ich ważność kończy się 31. stycznia 2010 roku. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agusia1983 zaskoczyłaś mnie tym, co napisałaś. Myślałem, że posiadając prawo jazdy kategorii A1 będę mógł legalnie jeździć za granicą. Masz jakies linki potwierdzające to co piszesz ? Ja szukałem oraz powypytywałem i jednoznacznie była odpowiedź, że posiadają prawo jazdy kategorii A1 mogę pojechać za granicę, czy to Słowacja, czy Czechy czy Niemcy. Teraz to czuje się zdołowany, ponieważ na wakacje miałem jechać na Niemcy Zachodnie , a tu takie informacje ...P.S.Dzwoniłęm właśnie do Konsulatu Generalnego Republiki Słowackiej w Krakowie.Miła Pani potwierdziła to co napisałem wyżej - jeśli dokument jesy wydany w Polsce nie będzie żadnego problemu z wyjazdem - również, że jestem osobą niepełnoletnią. Więc skąd masz takie informację ?P.S.2agusia1983 wprowadzasz w błąd. Dzwoniłem do 2 konsulatów w PL i w każdym mam tę samą odpowiedzieć.Posiadam prawo jazdy kategorii A1 , jest ono uznawane za granicą jak normalne prawo jazdy - a to, że jestem osobą niepełnoletnią to muszę posiadać paszport.Co do winiet - przedzwonie po południu do PZM Travel i zobaczymy co powiedzią.P.S.3Proszę, a o to dowód :http://www.adamoto.eu/1/web.php?page=3"(3) Podskupina A1 vozidlá skupiny A s objemom valcov motora nepresahujúcim 125 cm3 a výkonom najviac 11 kW.""(2) Vodičské oprávnenie podskupiny A1 a B1 možno udeliť len osobe staršej ako 16 rokov."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz oczywiście, że możesz prowadzić pojazd za granicą naszego pięknego kraju posiadając prawo jazdy kategorii A1. Agusia podpiera się nierzetelnymi informacjami z internetu i tyle. Możliwe, że taką stroną:http://www.blizejslonca.pl/przewodnik/info...e/slowacja.htmlPRAWO JAZDYMiędzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Osoba, która nie ukończyła 18. roku życia, nie może prowadzić pojazdów mechanicznych mimo posiada¬nego prawa jazdy. Brak ważnego prawa jazdy karany jest manda¬tem do wysokości 7000 SKK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje - ale jednak to jest wprowadzanie w błąd - zaczynałem już zmieniać planowaną trase - jednak nie zmieni się - będzie przez Słowację. Anushka może i nasz kraj piękny jest - przekonam się przez wakację, troche naszego kraju zwiedzę ;) PozdrawiamŁukasz1221P.S.A to potwierdzenie z Narodowego CentrumTurystyki Słowackiej w Polsce:Motocykle na Slowacji nie potrzebuja winietyPozdrawiamJán BošnovičDyrektor Narodowego CentrumTurystyki Słowackiej w Polsceul. Krakowskie Przedmieście 13/1700-071 WarszawaTel./fax: 022/ 827 00 09kom. 0606 236 044 E-mail: [email protected] Original Message ----- From: "lukasz4105" <[email protected]>To: <[email protected]>Sent: Wednesday, May 27, 2009 1:21 PMSubject: Re:Słowacja - wikienty na motocykleMam jeszcze jedno pytanie : Czy na Słowacji obowiązują winiety namotocykle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anushko, informacje NIE pochodzą z internetu, a nawet jeśli znajdziesz takie, to nie ma forum, na których nie toczyłyby się zacięte wojny, o to czy motory na Słowacji są zwolnione z winiet czy nie. Nigdzie nie ma jasnej adnotacji "motocykle", jest "pojazd silnikowy do 3,5t". Nigdzie też nie pisze, że motory są zwolnione. Więc czy do pojazdów silnikowych, zaliczać moto czy nie, zależy na jakiego policjanta trafisz, jak Cię złapią bez nalepki. Ja też obdzwoniłam różne instytucje i nigdzie rzeczowo nie potrafili podać czy opłata też tyczy się motorów.Co do jazdy po Słowacji, to mieszkam od granicy 20km i jestem tam 2 razy na tydzień, po rozmowie z 5 zaprzyjaźnionymi policjantami, i zapytaniu o winietę, 4 powiedziało że motor to pojazd do 3,5 tonu i pokutu zapłacić trzeba.Sprawa druga Łukasz - mój kuzyn chciał jechać ze mną skuterem na Słowację (ma kartę motorowerową), lat 15, paszport i go nie puścili, (patrol zaraz za granicą), mówiąc że niepełnoletni nie może kierować, bo: 1. kierowca obcokrajowiec musi mieć 18 lat,2. pisemnej zgody od rodziców na wyjazd,3. podpisanego i przetłumaczone na ichniejszy papieru czyj ten skuter, bo skuter na ojca.Skończyło się, jak zwykle na zadatku ;), więc nie wyobrażam sobie, co by było, gdy trafisz na jakiegoś upierdliwca.Było to w zeszłym roku w sierpniu, może coś się zmieniło, wiec jeśli Ty obdzwoniłeś te wszystkie punkty o których piszesz, teraz wiesz już najlepiej. Ale może nie wiesz, że jadąc za granicę musisz się liczyć z obowiązującymi regułami, a te często policja słowacka różnie interpretuje i to już nie jest wprowadzanie w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ambasadzie twierdzą, że nie trzeba winiet na motocykle ;) Nie rozumiem też jakim prawem policja Słowacka miałaby zażądać pisemnej zgody rodziców (tak było ale kiedy obowiązywało stare prawo) albo tłumaczenia papierów "Artykuł 41Ważność praw jazdy1. Umawiające się Strony uznają:a)każde krajowe prawo jazdy, sporządzone w ich języku narodowym lub w jednym z ich języków narodowych, a jeżeli nie jest sporządzone w takim języku, to, do którego jest dołączony uwierzytelniony przekład; ( i tu nie ma prawa żądać przetłumaczenia karty motorowerowej bo jest sporządzona w naszym języku narodowym) b)każde krajowe prawo jazdy zgodne z postanowieniami załącznika 6 do niniejszej konwencji orazc)każde międzynarodowe prawo jazdy zgodne z postanowieniami załącznika 7 do niniejszej konwencji, jako uprawniające na ich terytoriach do kierowania pojazdem, który należy do kategorii wymienionych w prawie jazdy, pod warunkiem że prawo jazdy jest nadal ważne oraz że zostało wydane przez inną Umawiającą się Stronę lub jeden z jej organów terenowych albo przez stowarzyszenie upoważnione do tego przez tę inną Umawiającą się Stronę lub jeden z jej organów terenowych. Postanowień niniejszego ustępu nie stosuje się do praw jazdy osób uczących się kierowania pojazdami."Nie chce mi się teraz wywlekać wszystkich przepisów i udowadniać tego samego co powiedzą w ambasadzie..Jak ktoś się boi mandatu to prosta sprawa trzeba kupić winietę albo jechać bocznymi drogami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kierowania poniżej 18 roku życia kompleta bzdura. Prawo jazdy jest unijne , dlatego nie ma żadnego problemu z kierowaniem pojazdu. Wiesz w czym tkwi ten problem ze skuterem ? A no jest on taki, że osoby poniżej 16 roku życia za nie mogą kierować pojazdami na Słowacji i w Czechach (wiąże się to z posiadaniem prawa jazdy conajmniej kategorii A1, dlatego trzeba mieć skończone 16 lat - ja już mam skończone). Jechał zapewne na karte motorowerową - a ona nie jest uznawana w Czechach i na Słowacji , o czym sam się przekonałem w Czechach. Co do winiet, niby dlaczego mieli by wprowadzać w błąd ? Fakt faktem, gdzieniegdzie piszę, że obowiązują na pojazdy do masy 3,5 t, a gdzieniegdzie, że na samochody do 3,5 t, a zauważ, że samochód to nie motocykl. Więc jak to jest ? Sam już nie wiem, uważam bynajmniej że skoro konsulat jest tego pewien i tak samo Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej to raczej są to pewne źródła informacji.Co do zgody rodzica - może i kiedyś tak było, jak jeszcze stare paszporty były (czy dowody), a teraz zobacz sama : przy zakładaniu wniosku o paszport osoba pełnoletnia (opiekun prawny) musi podpisac zgodę na wydanie dokumentu, więc samo to już jest zgodą od rodzica na przekraczanie granicy bezproblemowo, więc nie sądze zeby jakieś specjalne tłumaczenia do tego było potrzebne - zbyt duża biurokracja (i tak już jest duża, więc po co by była większa) by z tym była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wracając do sedna sprawy, czyli Słowacji, to mam pytanko Czy ktoś z Was zna wschodnią część Słowacji ??Wybieram się w Bieszczady i chciałbym tez poszwędać się po wchodniej stronie Slowacji, niestety nie znalazłem zbyt wielu ciekawych informacji, gdzie można uderzyć, gdzie pośmigać po winklach i co zobaczyć Jakby coś ten, tego, ktoś, coś wiedział, to proszę o info w tym wątku ;)Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anushka dokładnie Od Pana z Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej otrzymałem jeszcze link do potwierdzenia tego : http://www.asaauto.sk/dialnicne-nalepky (strona słowacka, ale w googlach można przetłumaczyć) . O to tłumaczenie Googli :Opłata odcinków dróg na Słowacji Znak autostrady muszą być oznaczone wszystkie pojazdy silnikowe do stosowania w określonych odcinkach autostrad, dróg szybkiego ruchu oraz dróg I. klasy. U ustawia znacznik wskazuje pojazdu ciągnącego. Musi również być oznakowane trójkołowych pojazdów silnikowych, quadów i motocykli z wózkiem bocznym, które nie mają z przodu szklanych. W takich przypadkach, tabliczkach przymocowanych do widoczne, płaskie, czyste i nie są łatwo wymienne części pojazdu, zazwyczaj w kierunku jazdy. Znak autostrady, nie muszą być oznakowane dwóch pojazdów (motocykle) na wybranych odcinków autostrad i autostrad systemu Słowacja, ponieważ ich zobowiązania ustawy nie stosuje się. Zmiany w tej dziedzinie nawet nie w tym roku przyjmie nowe przepisy.Hm i chyba wszystko jasne Wicher co do Twojego pytania ... Hm a może przez Słowacje obok Liptovsky Mikulas i na Zakopane ? Ponoć tam jest właśnie ładna traska i wyjedziesz na drodze, która prowadzi na Morskie Oko. Nie jechałem tamtędy, ale słyszałem , że winkle superowe no i Tatry od strony Słowackiej - ponoć piękność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sprawa druga Łukasz - mój kuzyn chciał jechać ze mną skuterem na Słowację (ma kartę motorowerową), lat 15, paszport i go nie puścili, (patrol zaraz za granicą), mówiąc że niepełnoletni nie może kierować, bo: 1. kierowca obcokrajowiec musi mieć 18 lat,2. pisemnej zgody od rodziców na wyjazd,3. podpisanego i przetłumaczone na ichniejszy papieru czyj ten skuter, bo skuter na ojca.
Tak bylo zanim oba kraje wstapily do UE.Teraz wyglada to dokladnie tak jak kolega lukas opisal.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.