Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Reset Czasu (zegara) Za Każdym Razem.


jlupino

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy,że za każdym razem po wyłączeniu zapłonu elektroniczny fabryczny zegarek wbudowany w szybkościomierz sie resetuje i wyświetla 1:00.Bezpiecznika odpowiedzialnego za sam zegarek nie ma.Są tylko takieHeadlight-HI 10 A-LO 10 ASignal 15 AIgnition * 10 AFuel 10 AFan 10 AMain 30AMyślałem już,że jest jakaś bateryjka do podtrzymywania czasu,ale wg katalogu części nic takiego nie istnieje.Przed jazdą sie go ustawi,zajedzie np: na tanksztela i po ponownym rozruchu mam znowu 1:00.Jak moto odpalę to po prostu zaczyna mierzyć czas od tej wspomnianej powyżej godziny pierwszej.Może ktoś miał coś podobnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie było by baterii podtrzymującej to pewnie trzyma aku.Może jest słabe i przy rozruchu prąd jest zbyt mały aby utrzymać stan pamięci?---może odpala kolega na włączonych światłach?Fakt że nie mam takiego sprzętu ale próbuje coś wykombinować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak podtrzymania pamięci moze być spowodowane usterką licznika (bardzo wątpliwe, więc pomijam) oraz brakiem odpowiedniego napięcia zasilania licznika w obwodzie przed stacyjką. zapytam się tak, czy nawet bez kręcenia rozruchem po tym jak włączysz i wyłączysz stacyjkę (zapłon) to też niknie pamięć? czy tylko jak pokręcisz i Ci wszystko przygaśnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zegarek zazwyczaj ma dwa zasilania. jedno to podtrzymanie pamięci (tak jak piszesz, bez bezpiecznika), drugie to wyświetlacz (tu jest różnie, niektóre pokazują czas dopiero na włączonym zapłonie).zobacz sobie za licznikiem, czy kostka nie spadła, może być tez zaśniedziały styk, lub pęknięta ścieżka (obstawiam to ostatnie). przerabiałem to w swojej ;)u mnie działa to o tyle głupio, że nawet przy przerwanej ścieżce podtrzymania, a włączonym zapłonie, zegar zaczynał liczyć od godziny 1:00, i sobie normalnie chodził do wyłączenia zapłonu - reset. i tak k..wa do zaj...nia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytam się tak, czy nawet bez kręcenia rozruchem po tym jak włączysz i wyłączysz stacyjkę (zapłon) to też niknie pamięć? czy tylko jak pokręcisz i Ci wszystko przygaśnie?
Nie ma znaczenia,wystarczy,że załącze zapłon i już jest wyzerowany.A to ,że mało prądu to też nie to bo cały czas jest na podtrzymaniu z ładowarki.No,teraz już jak mrozy zeszły to odłączyłem.
zobacz sobie za licznikiem, czy kostka nie spadła, może być tez zaśniedziały styk, lub pęknięta ścieżka (obstawiam to ostatnie). przerabiałem to w swojej ;)
Sprawdzę jeszcze dzisiaj te kostkę.A ta pęknięta ścieżka to gdzie ma być-w zegarze w środku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za zegarami, licznik nie ma twardej płytki tylko taką folie ze ścieżkami, na niej zazwyczaj te ścieżki pękają.
Niestety,nie w tym przypadku.Zegary to szczelne puchy.Zestaw kontrolek miedzy nimi też jest od spodu obudowany i wchodzą w tym miejscu do środka tylko dwa grube kable,których nawet nie sposób ruszyć bez rozkręcania tego wszystkiego.Cosik mi sie zdo,że może być ciężko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpina, się do tematu. Mam u siebie to jest Yamaha R1 99r. ten sam problem, zeruje mi się zegar jeżeli na dłużej niż 5s. wyłączę stacyjkę, nie trzeba odpalać, oprócz tego zerują mi się liczniki "dziennego" przebiegu.W serwisówce jest schemat ale cały licznik przebiegów i zegar jest przedstawiony jako kostka do które dochodzą przewody, lecz nie jest napisane któryprzewód jest odpowiedzialny za podtrzymanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat.Tutaj są zdjęcia mojego licznika. rozebranego na tyle na ile potrafiłem to zrobić i niczego nie zepsuć.http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a9a3a495bb03eb93.htmlhttp://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2624e4b57521039f.htmlA teraz prośba do wszystkich forumowych elektryków i elektroników co go boli i dlaczego się sam resetuje, dodam że, nie podmieniałem licznika do innego moto.Podstawiłem licznik pod inne moto i co się okazało że nie resetuje się on. Pogrążony głęboko w myślach wracałem do domu i doszedłem do wniosku że nie ma hoooya i tam musi być podtrzymanie pamięci z aku, i że do tej wtyczki na którymś przewodzie musi dochodzić napięcie nawet na wyłączonej stacyjce. Więc probówka na 12V i jedziemy z tym, ale nie ma prądu na żadnym hmmm, a ciekawe jak w tym drugim sprzęcie. Pojechałem znowu do tego kolesia, sprawdzam a u niego jest napięcie na jednym wtyku, wracam do domu sprawdzam jeszcze raz a u mnie nie ma. No to po nitce do kłębka, ale nie zawędrowałem zbyt daleko bo już na wtyczce która łączy przednią wiązkę przewodów z tylną był problem. Okazało się że jeden z pinów był ułamany, dorobiłem nowy pin i problemy znikneły. To tak jeżeli ktoś ma podobny problem może mu to coś pomoże. Cross się mylił w starszych sprzętach (jak mój 99r.) podtrzymanie jednak idzie prosto z aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i sprawa się rozwiązała jak zwykle przez przypadek.Podczas wczorajszej wymiany filtrów zmuszony byłem do zdjęcia boczków.A jak już to miałem wyjęte to zajrzałem do bezpieczników i okazało sie,że są one całkiem inaczej opisane niż w książce serwisowej wg której przedstawiłem spis bezpieczników z mojego moto.Okazało sie jak widać na fotce,że jest bezpiecznik "meter",który odpowiada za zegarek i to właśnie on był przepalony.Wiem,moja wina,że nie zajrzałem do skrzynki,ale myślałem że 354-ro stronicowy "service manual" wie lepiej Dzieki i pozdrawiam post-15720-1269640009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.