Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Luzy Zaworowe


Grasshopper

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że dla mnie sezon 2009 już się zakończył postanowiłem wymienić olej, filtry, płyn chłodniczy no i sprawdziłem nieszczęsne luzy zaworowe... I tutaj rodzą się moje wątpliwości. Czy zakładając, że nikt wcześniej tych luzów nie regulował możliwym jest, że są one za małe? Luzy, które nie mieszczą się w normie zaznaczyłem na czerwono. Jedyne, co udało mi się wyczytać, to to, że zbyt mały luz może spowodować wypalenie gniazd zaworów - tylko tak się zastanawiam, czy dla zlikwidowania takich różnic warto zdejmować wałki rozrządu... Proszę o podpowiedź, bo nie chciałbym mieć później nieprzyjemności z tego powodu http://img706.imageshack.us/img706/8456/luzy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

skoro jest duuuzo czasu to ja bym na Twoim miejscu zaryzykował, choć to niepasujące słowo, bo nie ma się czego obawiać. Jeśli tego nie robiłeś wcześniej to się nauczysz:) Jeśli będziesz potrzebował pomocy to śmiało pisz a wielu szpecóff Ci doradzi.ps. jakie masz najcieńsze listki w szczelinomierzu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, luzy zaworowe z czasem uzytkowania same sie zmniejszaja , a dzieje sie tak dlatego , ze gniazda zaworowe i zawor wyklepuja sie co powoduje zmniejszenie sie luzu . Jesli luz jest za maly zawor nie domyka sie dokladnie i moze to doprowadzic do wypalenia gniazda lub zaworu. Poza tym zmniejszaja sie osiagi , i pojawiaja sie problemy z rozruchem rozgrzanego sielnika .Sama regulacja nie jest jakos bardzo skomplikowana . Jesli zna sie zasady dzialania i ma troche oleju w glowie to spokojnie mozna to zrobic samemu .Jesli tego nie dopilnujesz i wypali Ci zawor to czeka Cie grubsza i kosztowna naprawa glowicy .Wnioski wyciag Sam .Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najcieńszy listek to 0,03 mm, więc dokładność pomiarów jest całkiem niezła Cały czas tylko się zastanawiam się czy możliwe jest, aby fabrycznie ustawiony był luz na takich poziomach. O ile jestem w stanie sobie wyobrazić, że luz może się powiększać skutkiem tarcia krzywki wałka o płytkę, o tyle nie umiem sobie wytłumaczyć jak może się zmniejszyć... Drugą część odpowiedzi dodałem nie widząc odpowiedzi rufusa W takim razie czeka mnie zakup płytek i wymiana. Czy jest jakaś opcja, żeby wymienić płytkę bez ściągania wałków i tym samym łańcuszka rozrządu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najcieńszy listek to 0,03 mm, więc dokładność pomiarów jest całkiem niezła Cały czas tylko się zastanawiam się czy możliwe jest, aby fabrycznie ustawiony był luz na takich poziomach. O ile jestem w stanie sobie wyobrazić, że luz może się powiększać skutkiem tarcia krzywki wałka o płytkę, o tyle nie umiem sobie wytłumaczyć jak może się zmniejszyć...
Wytlumaczenie masz wyzej !Nie ma takiej opcji .Najpierw mierzy sie wszystkie luzy , zapisuje ,potem demontuje walki i odpowiednio zamienia/wymienia plytki .Wazna jest starannosc wykonywania takiej operacji , nie mozna sie pomylic . Nastepnie trzeba umiec ustawic rozrzad .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż w takim razie będę musiał zaufać swoim umiejętnościom i serwisówce. Mam nadzieję, że po operacji nie spotkają mi się zawory z tłokami Dzięki za rady - jeżeli napotkam jakieś problemy to będę pisał. Póki co największym jest -15 stopni w garażu, więc muszę się wstrzymać Sorier: przebieg 24 kkm, jeżdżę głównie do pracy Piekary - Katowice, więc pałowania nie ma, ale nie ukrywam, że czasem się odkręca poza miastem PS. Ups... 2 posty strzeliłem, nie wiem jak jest tutaj na forum z możliwością usuwania, więc Moderatorze proszę o sklejenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś o możliwości oddania płytek do zeszlifowania Prawda to czy mit?????
to zalezy jak sa utwardzane .jesli tylko powierzchniowo to zeszlifujesz twarda warstwe i dupa .jesli na wskros to byc moze mozna by sie w takie cos pobawic . nie wiem jak sa utwardzane , ale jak by nie byly ja bym sobie tym glowy nie zawracal . komplet plytek kosztuje chyba 300 zl a jest ich chyba 100 sztuk . mozna kupic z kims na pol i koszty maleja , a za szlifowanie przeciez tez trzeba zaplacic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli za 150 pln masz 15 plytek , jak kupisz masz 50plytki chyba pasuja do wiekszosci motocyki ale nie sa to pewne informacje
W sumie to opłaca się jedno i drugie w zależności ile tych płytek potrzeba. Pytam niebezinteresownie bo jak mróz odpuści to zabieram się za moją nieszczęsną głowicę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio grzebałem z luzami i płytki miałem zeszlifowane na magnesówce na odpowiedni wymiar... Koszt całej operacji to 12zł (bo mi sie jedna płytka zgubiła) i wszystkie luzy teraz idealne.
Na razie masz dobre ale jak pojeździsz to się okaże czy to jest opłacalne Szczerze powiem że czytałem o tym i podobno nic się z płytkami nie dzieje podczas ekspluatacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jie latwiej oddac do warsztatu? niby wiem ze drogo moze ale z drugiej strony jak nie wiesz to wieksza szansa ze zepsujesz a wtedy jest dopiero drogo i zgaga ze po co bylo ruszac, a tak zaplacisz i po temacie a jak w warsztacie popsuja to juz ich problem, sumienie czyste i sen spokojny a w ostatecznym rozrachunku moze sie okazec ze nawet duzo taniej, nie zycze zle ale roznie to bywa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na śrubki i robiłem sam jakiś miesiąc temu - jak masz dużo wolnego czasu i lubisz zgłębiać tajniki silnika to fajna zabawa Jeśli mogę coś doradzić to wyjmij listki z kompletu, ale przywiąż do nich jakiś sznurek, albo trytkę, żeby CI nie wpadły do silnika Ostatecznie jak Ci si znudzi zabawa to możesz zatarmosić moto to serwisu i Ci skończą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.