Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Wyrób Sobie Kartę Krwi, Może Uratować Ci życie


Aliert

Rekomendowane odpowiedzi

"Informacja o grupie krwi znajdzie się w plastikowym dowodzie osobistym oraz w Karcie krwi, dokumencie, który otrzyma każdy z nas. Tak wynika z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, która ma wejść w życie od nowego roku. Zapis w dowodzie i Karta krwi ułatwią lekarzom ratowanie ludzkiego życia. Karta krwi istnieje już dziś i jest zaświadczeniem z pracowni serologicznej. W tej chwili mają ją jednak nieliczni. Dziś koszt jej wydania to ok. 50 zł. Dziś lekarze nie biorą pod uwagę informacji od rodziny, bransoletki ani nawet tatuażu. Powód: nie stanowią one dla ratownika medycznego informacji, która wystarczy, by w nagłym przypadku przetoczyć pacjentowi krew. Liczy się tylko potwierdzony dokument. W nowych, plastikowych dowodach osobistych nie ma jednak na to miejsca. Środowisko lekarzy jest zgodne co do słuszności projektu. - Taka informacja powinna znaleźć się obligatoryjnie w dowodach tożsamości - mówi Marek Niemirski, szef zespołów wyjazdowych warszawskiego pogotowia ratunkowego. - Gdy tylko docieramy na miejsce wypadku, pierwszą rzeczą po udzieleniu pomocy poszkodowanemu jest poszukanie w jego osobistych rzeczach informacji o grupie krwi. Gdy ją mamy, natychmiast informujemy dyspozytora pogotowia - mówi Niemirski. Informacja o tym, że do szpitala trafi za chwilę osoba mogąca wymagać transfuzji, przekazywana jest natychmiast do stacji krwiodawstwa, która przygotowuje zapas krwi. Jeśli nie ma odpowiedniej grupy, kontaktuje się z innymi ośrodkami, by ją sprowadzić. Problem w tym, że nawet jeżeli ratownicy trafią na informację o grupie krwi, to zazwyczaj nie ma ona formy oficjalnego dokumentu. Sprawdzenie krwi pod kątem transfuzji zajmuje półtorej godziny. W nagłych wypadkach stosuje się jednak metodę skróconą, trwa do 30 minut. - Ale podczas krwotoku nawet 30 minut to zdecydowanie za długo. Wtedy liczy się każda minuta - potwierdza Marcin Velinov, prezes fundacji Krewniacy. - Dlatego wpisanie tej informacji do dowodu to wspaniały pomysł - cieszy się."---------------------------------------------------------------------------------------------------------------^ Indentyfikacyjna Karta Grupy Krwi, jeśli ją masz i stale nosisz przy sobie, może ci uratować życie! W razie wypadku, czas na oznaczenie grupy krwi jest bezcenny. Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi, która ma format nowego dowodu osobistego i raz wyrobiona, służy przez całe życie! Ustalić grupę krwi można w laboratorium diagnostycznym. Wykaz uprawnionych do wydawania Karty Identyfikacyjnej Grupy Krwi znajdziecie na www.krewkart.plIndentyfikacyjne karty grup krwi mają akceptację Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Zgodę na ich rozpowszechnianie wydały regionalne stacje krwiodawstwa i krwiolecznictwa. W myśl rozporządzenia ministra zdrowia jest to jedyny tego typu dokument honorowany przez służbę zdrowia. Pamiętaj! Masz prawo żądać w laboratorium wyniku grupy krwi do takiej trwałej ewidencji!---------------------------------------------------------------------------------------------------------------źródło : http://www.grupaimage.pl/?s=prd&i=najnowszy_numer---------------------------------------------------------------------------------------------------------------http://katowice.naszemiasto.pl/wydarzenia/967882.html---------------------------------------------------------------------------------------------------------------Wszyscy czynni dawcy krwi otrzymują kartę z grupą krwi nieodpłatnie. Inne osoby płacą, przykładowo w Poznaniu 54 zł, w Warszawie 70 zł, a gdzie indziej nawet 130 zł.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------Ktoś posiada już taką kartę? Boje się zapytać czy ktoś już z niej korzystał. Kto myśli o jej wyrobieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak mam byc szczera to ja bym sobie wyrobiła. Mamy taka pasje jaką mamy, nie daj Boże, ale jesteśmy narażeni na wypadki bardzo...tak bardzo ze może nam to uratować jakoś życie.Zawsze uważałam że brak gr krwi na dowodzie i prawku to dłupota.. zatem niech czynią coś modrego w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak mam byc szczera to ja bym sobie wyrobiła. Mamy taka pasje jaką mamy, nie daj Boże, ale jesteśmy narażeni na wypadki bardzo...tak bardzo ze może nam to uratować jakoś życie.Zawsze uważałam że brak gr krwi na dowodzie i prawku to dłupota.. zatem niech czynią coś modrego w tym kierunku.
Umiesz liczyć licz na siebie;> Tez masz juz mozliwosc wyrobienia sobie takiej karty, wiec nie licz na innych:) nikt nie zrobi tego za Ciebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zawsze przy sobie legitymację honorowego dawcy i w niej tez mam podaną grupę krwi. I też stanowi dowód potwierdzający moja grupę.Nie widziałem jeszcze lekarza na miejscu zdarzenia, który przegląda portfel ofiary... mieliście z czymś takim do czynienia.Po co mi karta, jeśli nikt jej nawet nie będzie szukał.Podobnie ma się sytuacja umieszczania przed numerami najbliższych w książce telefonicznej w komórce liter ICE (In Case of Emergency).Nie spotkałem się jeszcze, aby ktokolwiek przeglądał telefon komórkowy.Jeśli macie przykłady na to, ze te akcje przynoszą skutek, to napiszcie... na pewno mnie uspokoicie.Pomysł dobry... teraz trzeba tylko stosować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo również że karetki ratunkowe/wypadkowe nie wożą ze sobą ani jednego mililitra krwi bo jest ona zbyt cenna i warunki jej przechowywania muszą być odpowiednie; więc po co mi taka informacja na jakims plastyku jak i tak w nagłym przypadku podają mi środki krwiopochodne, a w sytuacji konieczności przeprowadzenia natychmiastowej operacji i tak krew jest pobierana do badań przed samym faktem.I oczywistym jest fakt, że liczy się każda sekunda. Ale pomyślcie, że jakby ratownik medyczny zaczynał od przeszukania dokumentów i zaznajomieniu się z ich treścią (grupa krwi, alergie, oświadczenie o zakazie pobierania organów, oświdczenie o braku przeciwskazań co do stosowania jakiś leków itp. itd.) to zdążylibyśmy już dawno śmigać po niebieskich autostradach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem jeszcze lekarza na miejscu zdarzenia, który przegląda portfel ofiary... mieliście z czymś takim do czynienia.Po co mi karta, jeśli nikt jej nawet nie będzie szukał.
ja też nigdy nie widziałem, żeby na miejscu wypadku od razu przetaczali krew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam naklejkę w dowodzie osobistym z grupą krwi na allegro jest pełno takich po 2 zł ....
i myślisz że Ci krew przetoczą zgodnie z tą naklejką ? Wydaje mi się że w katowicach krwiodawcom wyrabiają za free, mnie i wielu innym niestety się nie należy bo oddajemy płytki i osocze co miesiąc (ten kraj jest chory), podobnie jak kawaleon woże książeczkę honorowego dawcy krwi, oby nigdy nie była potrzebna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jak oddawałam krew powieszone w autokarze było, że moża sobie za darmo wyrobic karte, gdzie bedzie podana grupa kwi. Tylko krew tmusi byc oddana: u meżczyzn 3 razy w roku, a u kobiet 2 razy.Ja nosze zawsze ksiązeczke honorowego dawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.