Skocz do zawartości
Forum Śląskich Motocyklistów

Delikatny Temat


Kaczor

Rekomendowane odpowiedzi

siemka witam wszytskich jestem nowym uzytkownikiem i tez nowym ridersem w wakacje ziom mnie zarazil moto i od tamtej pory oszalalem mam pytanko ...moze to troche zle zabrzmi ale czy podpisywaliscie zgode na przesczep ... i jak sie na to zaopatrujecie ?? http://www.oswiadczeniewoli.pl/img/oswiadc...czenie_woli.pdf chodzi mi o swiadomoÂśc ludzi niewaÂżne czy to motocyklista czy gĂłrnik ludzie nie majÂą swiadomosci Âże mogÂą dac komus nowe zycie Tymbardziej ze my motomaniacy jestesmy nazywani DAWCAMI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu PolakĂłw obawia siĂŞ pobierania narzÂądĂłw do przeszczepĂłw od ich zmarÂłych bliskich. PomocÂą w rozwiÂązaniu tego problemu byÂłby wyraÂźny gÂłos KoÂścioÂła katolickiego. KapÂłani jednak niechĂŞtnie mĂłwiÂą o transplantacji Niebawem minie 10 lat od uchwalenia w Polsce nowoczesnych przepisĂłw regulujÂących zasady przeprowadzania przeszczepĂłw. Wzorem wielu krajĂłw europejskich przy pobieraniu narzÂądĂłw od zmarÂłych przyjĂŞliÂśmy zasadĂŞ tzw. zgody domniemanej. Oznacza to, Âże lekarz moÂże, po stwierdzeniu Âśmierci pnia mĂłzgu, pobraĂŚ narzÂądy do transplantacji bez pytania o zdanie najbliÂższej rodziny. Jednak zwyczajowo, zarĂłwno w Polsce jak i innych krajach w Europie, lekarze za kaÂżdym razem zwracajÂą siĂŞ do rodziny o zgodĂŞ. I tu zaczynajÂą siĂŞ schody - w wielu wypadkach rodzina zgÂłasza sprzeciw i do pobrania narzÂądĂłw nie dochodzi. W ubiegÂłym roku do centrum koordynujÂącego przeszczepy - Poltransplantu - zgÂłoszono 696 potencjalnych dawcĂłw. W 73 przypadkach, a wiĂŞc w ponad 10 proc., odstÂąpiono od pobrania zdrowego serca czy nerek z powodu sprzeciwu rodziny. Odsetek owych sprzeciwĂłw byÂł w 2004 r. najwyÂższy od piĂŞciu lat. Nieznane przeszczepy WydawaĂŚ by siĂŞ mogÂło, Âże przeszczepy nerek czy serca sÂą technikÂą, z ktĂłrÂą zd¹¿yliÂśmy siĂŞ na dobre oswoiĂŚ i zaakceptowaĂŚ. W koĂącu juÂż tysiÂące PolakĂłw odzyskaÂło dziĂŞki temu zdrowie. Niedawne badania dowodzÂą, Âże choĂŚ teoretycznie zdecydowana wiĂŞkszoœÌ z nas przeszczepy popiera i akceptuje, zgodĂŞ na oddanie narzÂądu zmarÂłej bliskiej osoby deklarowaĂŚ juÂż nam znacznie trudniej. W badaniu Demoskopu z maja 2002 r. w tej pierwszej kwestii pozytywnie wypowiedziaÂło siĂŞ 78 proc. osĂłb, w drugiej juÂż tylko 55 proc. Ponadto wiedza o przeszczepach jest wci¹¿ fragmentaryczna. Z badaĂą przeprowadzonych w 2002 r. na 1100-osobowej reprezentatywnej grupie mieszkaĂącĂłw ÂŚlÂąska wynika, Âże aÂż 72 proc. respondentĂłw nie wie, jakie narzÂądy moÂżna dziÂś przeszczepiaĂŚ, nie zna teÂż zwiÂązanych z tym procedur. Z kolei badanie CBOS-u z listopada 2003 r. wykazaÂło, iÂż zaledwie co piÂąty ankietowany potrafiÂł okreÂśliĂŚ, na czym polega zgoda domniemana. Ludzie - jak wiadomo - najbardziej bojÂą siĂŞ nieznanego. A przeszczepy w naszym kraju najwyraÂźniej mieszczÂą siĂŞ wci¹¿ w tej kategorii. ÂŚmierĂŚ mĂłzgu, ÂśmierĂŚ ciaÂła - Transplantacje budziÂły i zawsze bĂŞdÂą budziĂŚ silne emocje, bez wzglĂŞdu na to, czy dokonaliÂśmy wczeÂśniej dziesiĂŞciu, czy dziesiĂŞciu tysiĂŞcy zabiegĂłw - mĂłwi prof. Wojciech RowiĂąski, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej. - W koĂącu chodzi tu o pobranie Âżywego narzÂądu od osoby zmarÂłej lub od ÂżyjÂącego dawcy. Ta skuteczna metoda leczenia ciĂŞÂżko chorych, dla ktĂłrych nie ma czĂŞsto innego wyjÂścia, wymaga akceptacji spoÂłecznej. Po to zaÂś, by tĂŞ akceptacjĂŞ osiÂągn¹Ì, trzeba ze spoÂłeczeĂąstwem rozmawiaĂŚ - podkreÂśla RowiĂąski. - O czym? O trzech najbardziej czuÂłych w odbiorze spoÂłecznym aspektach - rozpoznawaniu Âśmierci, obawach co do ewentualnej komercjalizacji i handlu narzÂądami oraz kwestii samej zgody na oddanie po Âśmierci serca czy wÂątroby - przekonuje profesor. Wspó³czesna definicja Âśmierci powstaÂła w roku 1968. ZakÂłada ona, Âże czÂłowiek umiera w chwili, gdy umiera jego mĂłzg. W niektĂłrych paĂąstwach o Âśmierci organizmu mĂłwi siĂŞ, gdy umrze caÂły mĂłzg, w innych - w tym w Polsce - gdy ÂśmierĂŚ obejmie pieĂą, a wiĂŞc czêœÌ mĂłzgu zawiadujÂącÂą kr¹¿eniem krwi, oddychaniem, trawieniem, pracÂą nerek, jednym sÂłowem - wszystkimi czynnoÂściami fizjologicznymi niewymagajÂącymi udziaÂłu woli. Warto podkreÂśliĂŚ, Âże ÂśmierĂŚ pnia mĂłzgu pociÂąga za sobÂą nieuchronnie ÂśmierĂŚ pozostaÂłych jego czĂŞÂści, w tym odpowiedzialnej za wszelkie czynnoÂści umysÂłowe kory mĂłzgowej. Ta prawidÂłowoœÌ nie dziaÂła natomiast w drugÂą stronĂŞ. MoÂżna ÂżyĂŚ latami - jak roÂślina - z martwÂą korÂą mĂłzgowÂą i z Âżywym pniem mĂłzgu umoÂżliwiajÂącym samodzielne oddychanie i bicie serca (tak wÂłaÂśnie przez 15 lat ÂżyÂła zmarÂła niedawno Terri Schiavo). ÂŚmierĂŚ mĂłzgu jest w stanie rozpoznaĂŚ kaÂżdy lekarz i nie wymaga to specjalnej aparatury, o pomyÂłkĂŞ tu zatem naprawdĂŞ trudno. Jednym z kryteriĂłw Âśmierci np. jest reakcja Âźrenic na ÂświatÂło. JeÂśli pieĂą mĂłzgu dziaÂła, Âźrenice pod wpÂływem ÂświatÂła gwaÂłtownie siĂŞ kurczÂą, jeÂśli nie - tracÂą zdolnoœÌ reakcji na ÂświatÂło. Mimo Âże lekarze nie majÂą kÂłopotĂłw z rozpoznaniem Âśmierci mĂłzgowej, to w powszechnym mniemaniu wci¹¿ pokutuje poglÂąd, Âże czÂłowiek umiera w chwili, gdy przestaje biĂŚ jego serce. Tyle Âże nowoczesna medycyna pozwala na sztuczne podtrzymywanie kr¹¿enia i oddychania pomimo tego, Âże mĂłzg umarÂł. I jak tu wytÂłumaczyĂŚ rodzinie, Âże ich oplÂątany sieciÂą przewodĂłw, oddychajÂący za pomocÂą respiratora krewny de facto jest juÂż w zaÂświatach i nigdy z nich nie powrĂłci? Mit handlu narzÂądami Jest teÂż kwestia komercjalizacji przeszczepĂłw. PatrzÂąc na caÂłoœÌ naszego Âżycia politycznego i spoÂłecznego oraz na sytuacjĂŞ w sÂłuÂżbie zdrowia, trudno dziwiĂŚ siĂŞ obawom PolakĂłw co do handlu narzÂądami i przekrĂŞtĂłw w tej dziedzinie medycyny. Naturalnie istnienia nieprawidÂłowoÂści nikt nie jest w stanie wykluczyĂŚ, ale trzeba teÂż przyznaĂŚ Âże Polska - podobnie jak zdecydowana wiĂŞkszoœÌ paĂąstw na Âświecie - robi wiele, by ewentualnym nieprawidÂłowoÂściom zapobiec. ZarĂłwno ÂŚwiatowa Organizacja Zdrowia, jak i Parlament Europejski jednogÂłoÂśnie potĂŞpiajÂą pÂłatne przekazywanie narzÂądĂłw. Ustawodawstwo polskie wyraÂźnie zakazuje nie tylko odpÂłatnego oddania narzÂądu, ale takÂże jakichkolwiek ogÂłoszeĂą i poÂśrednictwa. Lekarz, ktĂłry wykonaÂłby podobny zabieg, moÂże utraciĂŚ u nas prawo wykonywania zawodu. - Jestem g³êboko przekonany, Âże w Polsce nie byÂło ani nie bĂŞdzie handlu narzÂądami - mĂłwi RowiĂąski. Tylko w jednym kraju na Âświecie oficjalnie sprzedaje siĂŞ narzÂądy za poÂśrednictwem agendy rzÂądowej - w Iranie. JednoczeÂśnie Iran jest jedynym paĂąstwem, w ktĂłrym nie ma kolejki oczekujÂących na przeszczep nerki. Dla porĂłwnania - w Polsce w 2004 r. dokonano 1124 transplantacji nerek. Potrzeby byÂły blisko trzykrotnie wiĂŞksze. ZmartwychwstaĂŚ bez serca Trzecim podstawowym - obok wÂątpliwoÂści na temat momentu zgonu i obawy o skomercjalizowanie przeszczepĂłw - argumentem przeciw przeszczepom jest kwestia poszanowania ciaÂła zmarÂłego. Zgodnie z religiÂą chrzeÂścijaĂąskÂą ludzkiemu ciaÂłu po Âśmierci naleÂży siĂŞ szacunek. Czy wyjĂŞcie z tego ciaÂła serca, pÂłuc, wÂątroby czy nerek nie jest przypadkiem jaskrawym naruszeniem czyjejÂś integralnoÂści? Czy taki zabieg nie uniemoÂżliwi katolikom zmartwychwstania? Wbrew pozorom ta druga wÂątpliwoœÌ wcale nie jest rzadka. - Wielu ludzi nie rozumie, na czym polega zmartwychwstanie, wydaje im siĂŞ, Âże bĂŞdzie do tego potrzebne biologiczne ciaÂło, ktĂłre posiadali przed ÂśmierciÂą - mĂłwi ksiÂądz Jacek Prusak, krakowski jezuita i psychoterapeuta. - A przecieÂż to ciaÂło i tak siĂŞ rozkÂłada. Przeszczepy z ca³¹ pewnoÂściÂą nie sÂą wiĂŞc "okradaniem Pana Boga" - dodaje ks. Prusak. - To prawda, Âże transplantacje moÂżna uznaĂŚ za naruszenie autonomii zmarÂłego - przyznaje prof. RowiĂąski. - ProszĂŞ jednak zauwaÂżyĂŚ, w jak wielu sytuacjach godzimy siĂŞ na naruszenie owej autonomii - ciÂągnie profesor. - Dzieje siĂŞ tak chociaÂżby w przypadku szczepieĂą ochronnych noworodkĂłw (nikt nie pyta rodzicĂłw o zgodĂŞ na nie) czy kwarantanny po powrocie z terenĂłw objĂŞtych epidemiÂą (wbrew woli osoby jej poddawanej). Skoro nie moÂżna narzÂądu ani wyprodukowaĂŚ, ani kupiĂŚ, a jego przeszczepienie moÂże uratowaĂŚ innego czÂłowieka, naleÂżaÂłoby uzyskaĂŚ zgodĂŞ spoÂłecznÂą na pobieranie narzÂądĂłw od wszystkich zmarÂłych, oczywiÂście z wyjÂątkiem tych, ktĂłrzy zarejestrowali swĂłj sprzeciw - przekonuje RowiĂąski. Polska pod koniec 1996 r. wzorem czĂŞÂści krajĂłw europejskich stworzyÂła Centralny Rejestr SprzeciwĂłw. Do koĂąca ubiegÂłego roku odnotowano w nim 23 249 zgÂłoszeĂą, najwiĂŞcej w grupie wiekowej 50-59 lat. W latach 1996-2003 z powodu wpisu w rejestrze trzeba byÂło odstÂąpiĂŚ od pobrania narzÂądĂłw w piĂŞciu przypadkach. KoÂściele - pomó¿! Dla wielu PolakĂłw majÂących wÂątpliwoÂści co do etycznej oceny przeszczepĂłw (a dodajmy, Âże wÂątpliwoÂści te nurtujÂą takÂże wielu lekarzy) niewÂątpliwÂą pomocÂą w ich rozwianiu byÂłby wyraÂźny gÂłos KoÂścioÂła katolickiego w tej sprawie. WiĂŞkszoœÌ PolakĂłw nie zna stanowiska KoÂścioÂła katolickiego w kwestii przeszczepĂłw. W badaniach przeprowadzonych na ÂŚlÂąsku okazaÂło siĂŞ, Âże zaledwie 16 proc. respondentĂłw stwierdziÂło, iÂż KoÂśció³ popiera transplantacje, 17 proc. uwaÂża, Âże takiej aprobaty ze strony KoÂścioÂła nie ma, zaÂś 58 proc. nic nie wie na ten temat. KapÂłani niechĂŞtnie nawiÂązujÂą do transplantacji podczas kazaĂą. ZasÂłaniajÂą siĂŞ niewiedzÂą, niezrozumieniem tematu. - Kiedy okazaÂło siĂŞ, Âże jedynym ratunkiem dla mojego mĂŞÂża jest przeszczep serca, Zbyszek w pierwszej chwili byÂł tym przeraÂżony - mĂłwi Jagoda spod Warszawy. - JakÂże to tak, mam czekaĂŚ na czyj¹œ ÂśmierĂŚ? - pytaÂł z przejĂŞciem. DoprowadziÂłam do spotkania Zbyszka z ksiĂŞdzem, ale ten z ulgÂą stwierdziÂł, Âże ja sama znacznie lepiej orientujĂŞ siĂŞ w stanowisku papieÂża i KoÂścioÂła w tej sprawie i mogĂŞ je bez jego pomocy przedstawiĂŚ mĂŞÂżowi. O ile szeregowi kapÂłani w Polsce nie bardzo rozumiejÂą powagĂŞ i istotĂŞ problemu, o tyle hierarchowie wydajÂą siĂŞ mieĂŚ powaÂżniejsze sprawy na gÂłowie. - Nigdy nie udaÂło siĂŞ nam uzyskaĂŚ wyraÂźnego poparcia ze strony prymasa Glempa ani Episkopatu - mĂłwi prof. RowiĂąski. - W 1988 r. wysÂłaÂłem do Prymasa list z proÂśbÂą o spotkanie ze Âśrodowiskiem transplantologĂłw - opowiada profesor. - Nie doczekaÂłem siĂŞ Âżadnej reakcji. Rok póŸniej ponowiÂłem proÂśbĂŞ w zwiÂązku z odbywajÂącym siĂŞ kongresem naukowym. PrzyszÂła jednozdaniowa odpowiedÂź, Âże ksiÂądz Prymas Âżyczy uczestnikom powodzenia w obradach i prosi, Âżeby technologia nie przewaÂżyÂła humanizmu. - RozmawiaÂłem teÂż z Ăłwczesnym rektorem KUL ks. prof. Andrzejem Szostkiem i to byÂła przeraÂżajÂąca rozmowa - opowiada RowiĂąski. - WiozÂłem zaproszenie na spotkanie transplantologĂłw, a ks. Szostek oÂświadczyÂł, iÂż zdaje sobie sprawĂŞ z naszych problemĂłw, ale jest g³êboko przeciwny koncepcji zgody domniemanej i Âże to jest pole do naduÂżyĂŚ. SpytaÂłem "Czy ksiÂądz profesor uwaÂża, Âże hierarchowie polscy sÂą lepsi niÂż hierarchowie portugalscy i hiszpaĂąscy, ktĂłrzy zgodĂŞ domniemanÂą popierajÂą?". RozstaliÂśmy siĂŞ w niezgodzie. KsiÂądz prof. Szostek: - ProszĂŞ tylko nie wysnuĂŚ z tego wniosku, Âże jestem przeciwnikiem przeszczepĂłw od zmarÂłych - mĂłwi. - Jestem jednak nadal sceptyczny wobec koncepcji zgody domniemanej. WolaÂłbym, Âżeby byÂła to zgoda wyraÂżona jasno za Âżycia - dodaje ks. Szostek. Innego zdania jest ksiÂądz LesÂław NiebrĂłj, ktĂłry wkrĂłtce po wejÂściu w Âżycie ustawy o przeszczepach w kwietniu 1996 r. napisaÂł w „GoÂściu Niedzielnym”: „Jej [ustawy] przyzwolenie na »zgodĂŞ domniemanÂą « naleÂżaÂłby oceniĂŚ niezwykle pozytywnie. W ten sposĂłb zakÂłada siĂŞ, Âże kaÂżdy czÂłowiek jest dobry, Âże jest w nim ta doza solidarnoÂści, ktĂłra kaÂże nie odmĂłwiĂŚ choremu i potrzebujÂącemu, choĂŚby caÂłkiem nieznanemu czÂłowiekowi daru z tego, co w inny sposĂłb juÂż sÂłuÂżyĂŚ nie moÂże. PaĂąstwo zaÂś kierujÂące siĂŞ prawem zakÂładajÂącym »zgodĂŞ domyÂślnÂą « wypeÂłnia w tym zakresie sumiennie obowiÂązek ochrony, za pomocÂą wszystkich moralnie dobrych ÂśrodkĂłw, Âżycia i zdrowia swych obywateli. A teraz potrzeba tak uksztaÂłtowaĂŚ nasze wÂłasne postawy, aby gest wyraÂżony owÂą »zgodÂą domyÂślnÂą « byÂł autentycznym i szczerym gestem kaÂżdego z nas”. Oficjalne stanowisko Jana PawÂła II w kwestii przeszczepĂłw byÂło wyraÂźnie przychylne: "KaÂżdy przeszczep narzÂądu ma swoje ÂźrĂłdÂło w decyzji o wielkiej wartoÂści etycznej; decyzji, aby bezinteresownie ofiarowaĂŚ czêœÌ wÂłasnego ciaÂła z myÂślÂą o zdrowiu i dobru innego czÂłowieka" - nauczaÂł PapieÂż. Do tego przesÂłania nawiÂązaÂł niedawno arcybiskup JĂłzef ÂŻyciĂąski, jeden z nielicznych polskich hierarchĂłw od lat otwarcie opowiadajÂący siĂŞ za przeszczepami. ÂŻyciĂąski wystosowaÂł list pasterski do wiernych diecezji lubelskiej zachĂŞcajÂący do wypeÂłniania deklaracji darowania narzÂądĂłw po Âśmierci. Sam rĂłwnieÂż jÂą wypeÂłniÂł. Jeden dawca - szeœÌ istnieĂą Podobne deklaracje (treœÌ publikujemy poniÂżej) propaguje zaÂłoÂżone przez uratowanego dziĂŞki przeszczepowi wÂątroby gorzowskiego dziennikarza Krzysztofa Pijarowskiego Stowarzyszenie "ÂŻycie po przeszczepie". - Stosowne podpisy zÂłoÂżyÂło juÂż kilka tysiĂŞcy PolakĂłw - mĂłwi Pijarowski. Ich dokÂładnÂą liczbĂŞ trudno okreÂśliĂŚ, bowiem dokumentu nigdzie siĂŞ nie rejestruje, lecz trzyma we wÂłasnych papierach. ZamieszczajÂąc deklaracjĂŞ, a takÂże piszÂąc ten artykuÂł, mam ÂświadomoœÌ, Âże przeÂłamywanie barier etycznych nie jest jedynÂą i nawet nie decydujÂącÂą o kondycji polskiej transplantologii sprawÂą. Kondycja ta nie odbiega bowiem od ogĂłlnego stanu sÂłuÂżby zdrowia w Polsce, ktĂłry - jak wiadomo - do najlepszych nie naleÂży. Jestem z natury optymistÂą i nie tracĂŞ nadziei, Âże system sÂłuÂżby zdrowia w Polsce bĂŞdzie siĂŞ poprawiaÂł, a nie pogarszaÂł, i Âże przeszczepy teÂż na tym skorzystajÂą, ale jestem rĂłwnieÂż zwolennikiem robienia tego, co moÂżna, "na wÂłasnym podwĂłrku". Dlatego apelujĂŞ do CzytelnikĂłw: UÂłatwcie Âżycie nielicznym zapalonym polskim anestezjologom i transplantologom i wypeÂłnijcie poniÂższÂą deklaracjĂŞ. Prawnie niczego to nie zmieni (lekarze bĂŞdÂą nadal pytaĂŚ rodzinĂŞ o zgodĂŞ), ale jeÂśli powiadomimy bliskich o naszej gotowoÂści do oddania narzÂądĂłw po Âśmierci, uÂłatwimy Âżycie i im, i lekarzom. A przede wszystkim moÂżemy pomĂłc ciĂŞÂżko chorym ludziom. PamiĂŞtajmy: kaÂżdy dawca potencjalnie jest w stanie uratowaĂŚ szeœÌ istnieĂą. Gdyby wiĂŞc nie 73 zeszÂłoroczne sprzeciwy rodzin, ÂżyÂłoby dziÂś i cieszyÂło siĂŞ dobrym zdrowiem blisko pó³ tysiÂąca PolakĂłw wiĂŞcej. Kod: OÂświadczenie MojÂą wolÂą jest, by w wypadku nagÂłej Âśmierci moje tkanki i narzÂądy zostaÂły przekazane do transplantacji, ratujÂąc Âżycie innym. InformujĂŞ takÂże, Âże o swej decyzji powiadomiÂłem mojÂą rodzinĂŞ i najbliÂższych, ktĂłrzy w krytycznym momencie winni jÂą uszanowaĂŚ. czytelny podpis autor: SÂławomir ZagĂłrski przekopiowano bez zezwolenie, ale w dobrej wierze i nie w celach komercyjnych z Gazety Wyborczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze to troche zle zabrzmi
tak tez to zabrzmialo co za glupie pytanie? ty z jakiejsc gazety jestes i wywiat robisz? bo wiekszego debilizmu na tym forum nie slyszalem ps nie liczac zdjecia kudlatego w profilu
JEZELI BY TWOJ PRZYJACIEL ALBO TY BYLIBYSCIE W POTRZEBIE WSZYSTKO BYS ZROBIL ZEBY MU URATOWAC ZYCIEa jezeli go nie znasz to masz go w dupie taki jestes bohater ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEZELI BY TWOJ PRZYJACIEL ALBO TY BYLIBYSCIE W POTRZEBIE WSZYSTKO BYS ZROBIL ZEBY MU URATOWAC ZYCIEa jezeli go nie znasz to masz go w dupietaki jestes bohater ...
facet - nie o to mi chodzilo . Napisalem ze to glupie dawac taki temat. A jesli chodzi o to co sugerujesz to mam takie oswiadczenie podpisane wiec odwal sie !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z mafija a po cholere mi moje wnetrznosci jak juz nie zyje a tak bede zyl w kims i ktos bedzie miec ze mnie pocieche he he he woze takie cos zawsze ze soba a ponadto pochwale sie ze oddaje krew i jestem zarejestrowany w banku szpiku kostnego uratowanie komus zycia jest czyms ponad wszystkim ale to sprawa indywidualna kazdy zrobi jak zechce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moto Christo, troche faktow:1. nie ma czegos takiego jak zgoda na pobranie organow - jest jedynie wyrazenie SPRZECIWU ( tzn pisemnego oswiadczenia na zakaz pobrania organow w raznie smierci ) - taki dokument wysyla sie do banku organow w Warszawie 2. jesli np zginiecie na drodze to moga - oczywisice jeszcze rodzina moze sie wtracic i zazwyczaj sie repektuje to niepisane prawo - pobrac wasze oragny ps. informacje pochodza od studentki 3 roku medycyny wiec sa jak najbardziej aktualne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moto Christo,troche faktow
mariopres, ja to prawo doskonale znam. Chodzi tylko i wy³¹cznie o to:
Jednak zwyczajowo, zarĂłwno w Polsce jak i innych krajach w Europie, lekarze za kaÂżdym razem zwracajÂą siĂŞ do rodziny o zgodĂŞ. I tu zaczynajÂą siĂŞ schody - w wielu wypadkach rodzina zgÂłasza sprzeciw i do pobrania narzÂądĂłw nie dochodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leo sorry ale naprawde czasem bys sobie darowal...  musisz zaznaczyc ze jak twojego narzadu bedzie potrzebowal ktos brzydki i nie foremny to sie nie zgadzasz
miaÂłem nadziejĂŞ Âże ludzie obdarzeni umiejĂŞtnoÂściÂą rozumienia sarkazmu i emoticonek zrozumiejÂą postawe czÂłowieka ktĂłry potrafi znaleœÌ dla siebie powĂłd Âżeby czemuÂś nie przyjemnemu daĂŚ jakiÂś sens- w tym wypadku zaznczenie WÂŁAÂŚNIE ÂŻE KTOÂŚ BEDZIE BARDZIEJ POTRZEBOWAÂŁ MOJEJ ROGĂWKI NIÂŻ JA SAM,ale jednak niektĂłrym trzeba chyba tÂłumaczyĂŚ i pisaĂŚ prosto-kawe na Âławe,bo inaczej spotykam siĂŞ z niezrozumieniem bardzo prostego Âżartu i odbiera to w ten sposĂłb Âże dla mnie jest waÂżne Âżeby osoba ktĂłra bĂŞdzie miaÂła mojÂą rĂŞkĂŞ byÂła Âładna wiĂŞc dla tych patrzÂących wĂŞÂżej : teÂż chĂŞtnie podpiszĂŞ taki papierek i przyczyniĂŞ siĂŞ do poprawy Âżycia albo wÂłaÂśnie Âżycia jakiejÂś osobyPokĂłj!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mariopres, uwa¿am ,ze przegi¹³eœ, bo temat jest doœÌ powa¿ny i delikatnyTy te¿ mo¿esz kiedyœ tego potrzebowaÌ (odpukaÌ!)zastanawia³e siê nad cymœ takim,¿eby podpisaÌ, ale jakoœ ci¹gle nie mogê siêzdobyÌ na chwilê, zeby siêdobrze zastanowiÌ nad tym zagadnieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc na stronę akceptujesz regulamin i politykę prywatności.